середа, 19 грудня 2012 р.

Щоб на морозі не червонів ніс

Хоч і кажуть, що у природи немає поганої погоди, проте певні пори року завдають декому прикрощів.
Скажімо, зима, мороз. Уявіть картину: жінка навела перед дзеркалом красу, вдягнулася - і вийшла на вулицю. Ось тут і чекає на неї холод. А від нього ніс ураз червоніє, шкіра стає сухою і щемить, сльозяться очі...


пʼятниця, 14 грудня 2012 р.

Для здоров'я людей

Теорія сумісності харчових продуктів, розроблена американським медиком Шелтоном, знаходить дедалі більше прихильників. Про її секрети на прохання кореспондента “Укрінформ” розповідає заступник головного лікаря Республіканського центру здоров’я, кандидат медичних наук Л. Є. Меламент:

неділя, 9 грудня 2012 р.

Який має бути редактор?

Редактор газети чи журналу мусить визначатися найвсестороннішою освітою, об'єднуючи у своїй особі прикмети найрізнородніших людських знань.

  1. Редактор мусить бути купцем, що добре все важить і оцінює.
  2. Редактор мусить бути музиком, що має такт і все знаходить відповідний тон.
  3. Редактор мусить бути шевцем, що знає у котрому місці тисне чобіт його читача.
  4. Редактор мусить бути добрим пливаком, що вміє плисти проти струї думок і переконань.
  5. Редактор мусить бути артистом, що добре грає свою, часто нелегку, ролю.
  6. Редактор мусить бути добрим ловцем, що вміє сполювати новинку, не зістріливши качки.
  7. Редактор мусить бути добрим стрільцем, що завсіди попадає у ціль.
  8. Редактор повинен бути кухарем, що все вміє приготовити смачну духову поживу.
  9. Редактор повинен бути добрим пішоходом, що заєдно йде з духом часу.
  10. Редактор мусить бути сівачем, що сіє насіння чесноти, добра й краси.
Чиє звання вище, всесторонніше й шляхотніше, як звання редактора? Але й заразом чия відповідальність більша?...
                                                                                                                        Ф. Ф.            

(Україномовний місячник "Ми і світ" із Німеччини, червень 1950 р., тогочасний правопис - збережено) 

P. S. А я гадаю, що з кожним місяцем ці вимоги до очільників мас-медіа все актуальніші, якщо тільки вони хочуть, аби їхні дітища довго існували!? 

вівторок, 4 грудня 2012 р.

Незалежність

Уже понад 21 рік живемо у незалежній Україні. Можна довго і справедливо дискутувати щодо наповнення цієї незалежності реальними справами. Натрапивши на статтю у Жидачівській районній газеті "Новий час" , був вражений, що порушені у ній проблеми знову виринають на порядок денний небайдужих співгромадян!

Дуже багато дискусій велося навколо слова "незалежність" на сесії Верховної Ради України. "Ліві" трактували це слово по-своєму. Спробую висловити своє ставлення до "незалежності", пояснити як розумію її я.
Незалежність - це коли ти народишся на світ в пологовому будинку, де немає тараканів, але є одноразові шприци і пеленки.
Незалежність - це коли ти підеш до школи, і тебе будуть вчити на твоїй мові, а твого сусіда Абрама - на його. У перший день вересня ти не почуєш на урочистій лінійці, що "рік від року поліпшується матеріально-технічна база нашої школи", а прийшовши у свій клас, не впізнаєш, що завдяки піклуванню партії і уряду у вас тільки один буквар на рідній мові. Коли ти напишеш твір на вільну тему "Моя Україна", вчителька не буде заставляти тебе добавити слово "радянська". За критику діяльності Комуністичної партії ти все ж таки одержиш золоту медаль за середню школу і в характеристиці не буде записано, що ти морально нестійкий.
Незалежність - це коли ти будеш студентом Львівського університету, і на лекції з історії держави і права твій чорношкірий ровесник із Гани, який вчиться на гроші своєї країни, а не твоєї, нахилиться до тебе і запитає по-українськи, що означає слово "незалежність", і ти по-англійськи поясниш йому це.
Незалежність - це коли ти будеш служити в професійній армії, де немає "дідівщини" і "землячеств". Ніхто не назве тебе ніколи "хохлом", а твого друга "чорношкірим" за те, що ви думаєте і розмовляєте у сні по-своєму. Охороняти ти будеш кордони своєї держави, і нікому не прийде на думку послати тебе в Тбілісі або Баку розв'язувати національні конфлікти і подавати інтернаціональну допомогу братньому сусідньому народові. В неділю ж ти зможеш поїхати в гості до своїх родичів або до коханої дівчини.
Незалежність - це коли твоя дівчина захоче поїхати із тобою під час літньої відпустки на Канарські острови або відвідати одну із столиць європейських країн. При цьому ти впевнений, що перед вашою поїздкою ніхто не буде з'ясовувати у тебе чи був ти раніше за кордоном і чи є там у тебе родичі.
Незалежність - це коли ти вийдеш на маніфестацію із вимогою до уряду про підвищення зарплати до 2000 доларів у місяць, оскільки це є середня зарплата робітника в Європі. При цьому ніхто не буде випробовувати на тобі балончики з нервово-паралітичним газом або нову модель гумової палиці.
Незалежність - це коли твій син приніс із школи "5" з історії, і ти похвалиш його за це тому, що знаєш, він одержав її не по тій історії, де вчать про бандерівські банди, зрадника Мазепу, про перемогу колективізації, а по тій, в якій пишеться про Переяславську Раду як про таку, що закабалила твій народ, і говорять правду про владу, яка розстріляла твого діда і задушила голодом твою бабцю.
Незалежність - це коли тебе в черговий раз провідає знайомий хлопець із Нью-Йорка, і ти знову випєш з ним добру чарку коньяку. Після цього чемні люди в цивільному не запропонують детально написати, де і що ви  пили і кого при цьому згадували.
Незалежність - це коли ти говориш у парламенті України і ніхто тебе не перебиває при цьому словами: "Виключіть первий мікрохвон. Сядьте, вам ніхто слова не давав."
Незалежність - це коли із телепередач і газет зникають листи ветеранів війни і праці із закликами дати рішучу відсіч "націоналістам-екстримістам" (лапки мої - прим. автора) із Народного Руху України, які навіть вночі не сплять, а розпалюють між тобою, Сашком, і Абрамом, а також з Іриною, котра давно вже стала твоєю дружиною, міжнаціональну ворожнечу.
Незалежність - це коли ніхто не лякає тебе, що твій народ не зможе вижити без великого "старшого брата", що всі приречені будувати єдиний спільний дім.
Незалежність - це коли величезні автофургони із нахабним великим написом "Центровивіз" (чи бачив ти коли-небудь хоч один раз такі фургони, де бодай маленькими буквами було написано "Центроввіз"?) під'їдуть не до чужих, а до наших магазинів. 
Незалежність - це коли ти впевнений, що ніколи вже не закриють цéркви у твоєму селі і твої діти будуть охрещені та вінчані у храмі Божому, а цвинтар, де тебе поховають після смерті, не буде знесений бульдозерами і на його місці не побудують басейн ім. XXVIII з'їзду КПРС або парк ім. тов. Лигачова...
Незалежність - це коли від народження до смерті відчуваєш, що ти дійсно живеш, як людина, а не існуєш, як живий організм.
                                                                          Л. Юрчак  

четвер, 29 листопада 2012 р.

Ви любите своє місто?!

Цій статті уже 22 роки. На жаль, не втратила вона своєї актуальності й до сьогодні. Тому відважився поділитись нею із Вами.

Ви любите своє місто? То подивіться на нього очима патріота, якому зрозумілі й близькі його біди і болі та який хоче і може щось здійснити в тій долі на краще, хоч це нелегко.


пʼятниця, 9 листопада 2012 р.

Чому збайдужіли..?

Хоч вкрай рідко та все ж примушую себе посидіти трошки на самоті у роздумах, щоби відволіктись від щоденних турбот і клопотів. І щораз частіше помічаю, що в моїй душі починає звивати собі гніздечко... байдужість. Однак, швидше за все, що цю бактерію я підхопив у середовищі своїх близьких чи знайомих.
А тому, шановні "свободівці" й читачі, хотів би із Вашою допомогою знайти відповідь на кільканадцять запитань. Очевидно, що вони риторичні. Гадаю ці проблеми не дають спокою не тільки мені одному. Так, я трошки ідеаліст. Та виглядає, що настала година "Ч", аби нарешті переоцінити події навколо нас.


вівторок, 30 жовтня 2012 р.

Непричесані гадки /ІІІ/

В епоху інформаційного прогресу на людину "звалюється" шквал інформації. Не все можна запам'ятати. А часом буває, що на гадки приходять надзвичайно цікаві аналогії. Публікуватиму тут майже всі свої здогадки й припущення, або ж щось із того, що вдалось почути від інших співрозмовників. 


четвер, 25 жовтня 2012 р.

"Мамо, я тебе бачу!"

  Таким є життя, люди щодня на світ народжуються і йдуть з нього. Кожне наступне покоління приходить на зміну попередньому, продовжуючи лад і культуру того чи іншого народу. Щоправда, у цій зміні поколінь є ланка, що випадає не з'явившись. Це - жертви абортів, хлопчики й дівчатка, які помирають ще не народившись.

середа, 10 жовтня 2012 р.

Непричесані думки /ІІ/

В епоху інформаційного прогресу на людину "звалюється" шквал інформації. Не все можна запам'ятати. А часом буває, що на гадки приходять надзвичайно цікаві аналогії. Публікуватиму тут майже всі свої здогадки й припущення, або ж щось із того, що вдалось почути від інших співрозмовників. 


пʼятниця, 5 жовтня 2012 р.

Церква й інтеліґенція

Цей допис знайшовся на сторінках пресового органу Коломийсько - Чернівецької Єпархії УГКЦ - газети "Християнський вісник". Надрукований він був у січневому номері 1996 року Божого, але, на превеликий жаль, своєї актуальності ще не втратив. Подаю дослівно.

Ось і виповнилась четверта річниця з дня проголошення Незалежності України /після референдуму в грудні 1991 р. - прим. моя/. Але чи ми усвідомили себе українцями-християнами в повному розумінні цього слова? Чи ми належно оцінили найбільший дар України - відкриття дороги до Бога, відродження з попелу нашої духовної провідниці - УГКЦ?


неділя, 30 вересня 2012 р.

З історії дзеркала

Історія дзеркала - одного із найцікавіших предметів нашого побуту - налічує близько п'яти тисяч років. Шлях його проліг від полірованої поверхні камінця чи шматка металу до величезних дзеркал на фасадах сучасних хмарочосів. У Давньому Єгипті їх спочатку виготовляли з чорного мармуру і вулканічного каменю обсидіану, пізніше - з бронзи із тонким шаром золота чи срібла. Металеві дзеркала прижились у Римі. Тут з'являються і портативні "кишенькові" люстерка.


вівторок, 25 вересня 2012 р.

До записника господині - 2

  Якщо лимон обшпарити перед тим, як розрізати його, він стане духмянішим;
  Лимони не зіпсуються протягом кількох місяців, якщо їх загорнути в пергаментний папір і покласти в сухий пісок;


четвер, 20 вересня 2012 р.

Свіжий погляд на стару брехню


У фондах Тернопільської ОУНБ знайшов підшивки газети "Молодь України" від 1953 р. Вирішив ознайомитись з її матеріалами, а найцікавіше - занотувати, додаючи інколи свої міркування, хоч і суб'єктивні. І, гадаю, не помилився, бо ж мої ровесники про ці події можуть хіба що розізнати із фільмів, книг чи періодичних видань в архівах. Але вкрай важливо знати й розуміти що ж насправді тоді відбувалось та як воно вплинуло на нашу дійсність. Адже ця тоталітарна машина вміло виховала продовжувачів своїх безбожних ідей для сьогодення. Щоправда, тепер вони акуратно замаскувались під запеклих демократів і, навіть, націоналістів. Але тільки для того аби нищити всяку моральність із середини!


В №6948 за 1.01.1953 р. знайшов ось що:




-- ”До вершин комунізму”/редакційна/: --”Найзнаменитішою, найвидатнішою подією, якою минулий рік збагатив життя радянських людей, був ХІХ з’їзд Компартії, виступ на ньому тов.Сталіна, вихід у світ його геніальної праці ”Економічні проблеми соціалізму в СРСР”. Слово за словом, рядок за рядком вивчають радянські люди ці епохальні документи, і привабливі горизонти комуністичного майбуття відкриваються перед ними.”
-- ”І нема більшого щастя, благороднішої мети, ніж усі свої сили і знання віддавати священній справі партії Леніна-Сталіна... ”
-- ”...попереду багато роботи, яка під силу тільки нашій велетенській країні, тільки нашому богатирському народові. Єдиний, монолітний, вступає народ-творець у третій рік нової сталінської п’ятирічки. …, мудре слово тов. Сталіна надихає, окрилює на нові подвиги, на нові комуністичні звершення.”
-- ”А що несе цей рік для мешканців капіталістичних країн? Знову гармати і танки, знову голодні пайки, безпросвітний морок, знову злидні і безробіття. Американо-англійські палії війни заради своїх баришів (всякої вигоди - прим. моя) ладні вогнем і мечем знищити людство, морями народної крові залити землю. Даремні потуги! Мов океанська хвиля, піднімається рух борців за мир, росте і шириться як весняна повінь. Народи беруть захист миру в свої сильні і вірні руки. ї на чолі їх непохитним поборником миру крокує Радянський Союз.”
-- ”Над планетою сяє сонце нової ери, ери Сталіна."



субота, 15 вересня 2012 р.

Комп'ютер в індійському селі

Ще зі шкільної парти розумів, що більше надаюсь до гуманітарної сфери, тому багато вільного часу приділяв читанню. В теперішній час часто навідуюсь до бібліотеки. Тут і знайшов цей допис у газеті "Дзеркало тижня" в №295 від 14липня 2000 року. Коли почав вести свій блог, тоді вирішив, що цим матеріалом поділюсь зі своїми читачами.


Ще недавно стрімкі успіхи індійських програмістів у розвитку інформаційних технологій не стільки радували решту населення країни, скільки дратували. Занадто разючим виявлявся контраст між рівнем життя фахівців із високих технологій і сільського населення, частка якого у країні переважає. Проте, як засвідчив приклад деяких сільських общин, ці два полюси суспільно-економічного укладу життя в країні мають усі шанси на мирне зближення і навіть об’єднання.


понеділок, 10 вересня 2012 р.

Майте на кухні кілька дощечок

Чи не в кожної господині на кухні є набір гарних розмальваних, покритих лаком дощечок. Зрозуміло, вони декоративні і для різання продуктів не годяться, адже поверхню легко пошкодити ножем, при цьому шматочки лаку, фарби можуть потрапити в їжу. Тож нехай такий набір і надалі прикрашає вашу кухню, а ви ріжте, чистьте, обробляйте продукти на чистих, непофарбованих дерев'яних дощечках.

середа, 5 вересня 2012 р.

Зелені санітари

Поцікавмося складом повітря кухні у нашій квартирі. Виявляється, за годину горіння конфорок газової плити при зачиненому вікні концентрація чадного газу і двоокису азоту значно перевищує норму, допустиму, наприклад, на хімічних заводах! А у повітрі житлових кімнат виявлено леткі хімічні речовини, які використовуються при виготовленні меблів, килимів, волокнистих та ізоляційних матеріалів тощо. Середних чимало алергенів, і шкідливий їхній вплив на здоров'я, особливо дітей і  людей похилого віку, ми часто недооцінюємо. Дослідження свідчать: концентрація токсичних речовин у повітрі квартир часом досягає настільки значного рівня, що спричиняє захворювання дихальних шляхів - бронхіт, астму.


пʼятниця, 31 серпня 2012 р.

До записника господині

Якщо хочете мати добрий бісквіт 

Збийте на круту піну добре охолоджені білки з 0,5 склянки цукрової пудри й дрібкою солі. Окремо розітріть жовтки з 0,5 склянки цукру, додайте склянку борошна, розмішайте й додайте збитий білок, вимішуючи тісто зверху вниз. Випікайте у гарячій духовці 25-35 хв.
                                                                                                  
                                                                               Л. Поліщук, м. Вінниця


неділя, 26 серпня 2012 р.

Хороші оцінки у хороших батьків?

Хто з батьків не хоче, аби їхнє чадо приносило зі школи добрі оцінки? Коли ж у щоденнику з'являється небажана цифра, вони зазвичай поспішають якимось чином вплинути на свого школяра: хто - умовлянням, хто - ультимативною вимогою, а хто - й ремінцем. Проте, напевне, і самим батькам тут слід бути мудрішими, терплячішими.


вівторок, 21 серпня 2012 р.

"Білолиця, дженджуриста, сорочок наділа триста"

Відгадали, що то за особа? Еге ж, це вона, звичайнісінька капуста. Давно всім відома і всіма шанована королева овочів, без якої і город не город, і наша українська кухня бідна і сиротлива.

четвер, 16 серпня 2012 р.

НЕЦУ нагадує про заборону спалювати листя

До підготовки цїєї публікації мене спонукало споглядання вельми цікавого явища. яке можна спостерігати двічі на рік практично в усіх населених пунктах нашої Неньки - України. Маю на увазі, спалювання листя і трави. Значна частина населення вважає це заняття цілком безневинним. Але чи так воно і справді є? 
Якщо це зацікавило Вас - дочитайте, будь-ласка, до кінця. Тим паче, що цей матеріал незабаром набере актуальності, в міру наближення осені.

субота, 11 серпня 2012 р.

Талант залишатися мамою

Як практикуючий християнин-католик не схвалюю повторних шлюбів. Однак, в історії, яку пропоную прочитати є і виховні моменти.

Доля Галини була непростою. Мати померла одразу після пологів. Виховував дівчинку батько, згодом навчалася в школі-інтернаті. Пішла працювати одразу ж після школи. Познайомилась із молодим гарним хлопцем. Дружба переросла у кохання, невдовзі й одружилися.


понеділок, 6 серпня 2012 р.

Ця загадкова цифра "7"

Не один може сказати, що через усе його життя проходила одна цифра - сімка. Присутня, наприклад, у датах народження членів сім'ї, ті чи інші документи під цим № і т.д. і т.п... Усіх збігів протягом земного буття - не злічити. А що ж означає ця цифра?


середа, 1 серпня 2012 р.

Між нами, споживачами

Чи безпечні для нашого здоров'я пластмасові пляшки?


Останніми роками ця тара з-під газованих і негазованих напоїв стала вельми популярною в домашньому господарстві: зручно і не б'ється. Споживши їхній, так би мовити, первинний вміст, ми повторно заповнюємо пластикові пляшки хто чим: водою, горілкою, олією, квасом, пивом... А чи не шкодить це здоров'ю?
                                                                    

пʼятниця, 27 липня 2012 р.

Ризик гартує серце

Кожен з нас може навести чимало прикладів, коли людина в екстремальних обставинах здійснює такі "подвиги", про які за умов звичайних годі й мріяти. Скажімо, перестрибує через дуже високий паркан, рятуючись від злих собак, або пересуває важкий комод до дверей, щоб перекрити шлях злодієві. Звідки й сила береться...

неділя, 22 липня 2012 р.

Посперечаймося із біологічним віком!

До міжнародного дня громадян похилого віку

Не дзвенить, як зазвичай , будильник о 7-ій ранку. Усі вази, що є в домі, заповнено квітами. Учора Вас урочисто провели на пенсію. Було сказано багато теплих слів, колеги згадували Ваші добрі справи, Ваш чесний трудовий шлях. Думалося: і справді, час відпочити, тепер сам собі господар... Але ж чому сьогодні так стискається серце? Чим я, нинішній, відрізняюсь від того, яким був місяць тому? Значить, відтепер я вже старий, ні на що не здатний? І лишається мені тільки одне - просити Господа, щоб дав спокійно вмерти?
"Ні! І ще раз ні!" - перконаний доктор біологічних наук, професор Володимир Юрійович Горчаков.

                                                  


вівторок, 17 липня 2012 р.

Закон трьох поколінь.

Багатьох людей нині хвилює здоров'я молодого покоління. Адже від того, яким воно виросте, залежить значною мірою доля країни. Отож дуже гірко усвідомлювати, що нерідко дитинство і молодість нівечить тяжка недуга - алкоголізм. Пияцтво батьків не може не впливати на долю дітей. Давно вже досліджує вплив на здоров'я шкідливих спадкових факторів Надія Бурмака, керівник оздоровчого центру "Надія". Нижче подаю невеличку статтю із "Порадниці" на цю тему.


четвер, 12 липня 2012 р.

Кілька слів про... горілку

Словом "алкоголь" араби називали вищий ступінь перегонки, квітесенцію, п'яту сутність. Спірітус віні (лат.) - дух вина - виявився прозорою рідиною, що горить і не замерзає при дуже низьких температурах.

Стародавня Русь іще не знала горілки, коли Володимир "Красне Сонечко" сказав магометанським послам: "Веселіє на Русі єсть пити" (іслам забороняє своїм послідовникам вживати алкоголь).


субота, 7 липня 2012 р.

Про оновлення!

Всім моїм читачам палкий привіт!!!


Вирішив додати кілька нових посилань. Це те, куди я найчастіше навідуюсь:
- "Форум УГКЦ" - спілкування із однодумцями й опонентами на різні теми через призму св.Віри;
- "ТОУНБ" - офіційний сайт головної книгозбірні Тернопілля. Завдяки її працівникам маю можливість вести свою сторінку!
- "Шукалка" - українська пошукова ситема і не тільки!

Отож, приємного перегляду!